Jesteś tutaj: StartPoradniaCiążaŚwięta przyszłej mamy – dla dobra dziecka bez toastów

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Święta przyszłej mamy – dla dobra dziecka bez toastów

W Boże Narodzenie i Sylwestra alkoholu zapewne nie zabraknie. O ile Wigilia w wielu domach bywa bezalkoholowa, o tyle kolejne dni Świąt to okres spotkań z rodziną i wspólnego biesiadowania zakrapianego alkoholem, zaś wejście w Nowy Rok obowiązkowo uświetnia szampan. Jednak ten sposób świętowania nie dotyczy kobiet w ciąży, które powinny unikać napojów z procentami. O tym, że przyszłe mamy niestety nie zawsze stosują się do tej reguły, świadczy badanie przeprowadzone na zlecenie Kompanii Piwowarskiej.

Wódka, likier, nalewka domowej roboty, wino, piwo... Wiele z tych napojów pojawi na polskich stołach podczas Świąt czy imprez organizowanych w ostatnią noc tego roku. I nie ma w tym nic złego, jeśli konsumpcja odbywa się w sposób odpowiedzialny: z umiarem, alkoholem nie częstuje się dzieci, rezygnują z niego kierowcy i kobiety w ciąży. Niestety, zdarza się, że przyszłe mamy na równi z innymi biesiadnikami są namawiane do wznoszenia toastów – „symboliczną” ilością mocnego alkoholu, lampką wina czy piwem, uważanym za trunek słaby i nieszkodliwy, zaś w Sylwestra – szampanem.

Każda ilość może szkodzić

Może się wydawać, że świadomość tego, jak niewłaściwe jest podobne zachowanie i czym może grozić, jest dość powszechna. Z badania przeprowadzonego przez MillwardBrown na zlecenie Kompanii Piwowarskiej[1] wynika, że według ponad połowy Polaków (59%) każda ilość alkoholu spożyta w czasie ciąży może szkodzić. Co ciekawe, taki pogląd wyznają zarówno kobiety (63%), jak i mężczyźni (57%). Jednak aż 1/3 badanych deklaruje, że mała ilość alkoholu nie jest szkodliwa, przy czym 8% ma takie zdanie bez względu na rodzaj spożywanych „procentów”, zaś kolejne 24% pod warunkiem, że jest to słaby alkohol. Tymczasem medycyna nie stwierdziła, jaka ilość spożywanego alkoholu w czasie ciąży jest bezpieczna. Dlatego należy założyć, że każda dawka może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Kobieta, która w ciąży sięga po alkohol, naraża swoje dziecko na wystąpienie FAS, czyli Płodowego Zespołu Alkoholowego (Fetal Alcohol Syndrome). To szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, które przejawiają się zahamowaniem wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształceniami twarzy oraz nieprawidłowym rozwojem ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto konsumpcja alkoholu w ciąży może spowodować inne komplikacje u płodu, takie jak wady serca i nerek, upośledzenie słuchu i wzroku, rozszczep wargi oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce rocznie przychodzi na świat ok. 900 noworodków z FAS, zaś u dziesięciokrotnie większej liczby dzieci stwierdza się występowanie niektórych jego objawów. Lekarze nie są w stanie precyzyjnie określić skali tego zjawiska, ponieważ matki zwykle nie przyznają się do picia w czasie ciąży.

Edukacja i wsparcie

– Już od kilku lat nasza firma, a obecnie cała branża piwowarska nawołuje do tego, by kobiety w ciąży nie sięgały po napoje  z procentami – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.Bardzo nam zależy, by propagować właściwe wzorce konsumpcji i szerzyć wiedzę o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w ciąży, bo w ten sposób możemy przyczynić się do zdrowia i prawidłowego rozwoju wielu dzieci. Z myślą o tym wspólnie z innymi producentami piwa prowadzimy program „W ciąży nie piję alkoholu”.

Wspomniane badanie pokazuje, że na tym polu jest jeszcze sporo do zrobienia – 26% ankietowanych przyznało, że było świadkami, jak kobieta ciężarna spożywała alkohol.

Wystąpienie FAS u dziecka jest całkowicie zależne od trybu życia przyszłej mamy, co oznacza, że można mu w pełni zapobiegać. Powinny o tym pamiętać nie tylko kobiety w ciąży, ale także ich mężowie, partnerzy i rodzina. Nie należy częstować alkoholem ani zachęcać do jego picia, co więcej –rolą najbliższych winno być wspieranie przyszłych matek w unikaniu alkoholu. Niekiedy bywa to trudne, bo piwo jest jedną z ciążowych zachcianek. Warto jednak wytrwać w postanowieniu, bowiem rezygnacja z alkoholu na kilka miesięcy to niewielkie wyrzeczenie w sytuacji, gdy chodzi o dobro dziecka.[1] Badanie zostało przeprowadzone przez MillwardBrown we wrześniu 2013 r.

Ostatnia modyfikacja poniedziałek, 23 grudzień 2013 08:37
Oceń artykuł
(6 głosy)
: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.

Najczęściej czytane

Społeczność

demo