Jesteś tutaj: StartPoradniaCiążaCiąża bez zgagi

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Ciąża bez zgagi

Artykuł sponsorowany

Zgaga może towarzyszyć kobiecie przez całą ciążę albo wręcz się w niej nasilić. Aby walczyć ze zgagą w czasie ciąży, należy przestrzegać diety, unikać potraw smażonych, pikantnych i słodyczy. Jeśli jednak zmiana diety okaże się niewystarczającym sposobem walki ze zgagą, czy medycyna pomoże?

Zgaga atakuje głównie kobiety

Według badania TNS OBOP, wśród kobiet częstotliwość występowania zgagi jest większa niż wśród mężczyzn. Kilka razy w tygodniu lub częściej na tę dolegliwość skarżyło się 15 procent kobiet i 10 procent mężczyzn. Co więcej, kobiety wydają się dysponować większą świadomością zdrowotną niż mężczyźni. Spośród ogółu badanych kobiety częściej niż mężczyźni uważają, że zgaga i refluks to nie to samo (49 procent wobec 37 procent).

Zgaga vs ciąża

Najczęściej wymieniane przez respondentów przyczyny zgagi to: tłuste potrawy (25 procent), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 procent) oraz ostre potrawy (22 procent). Dlatego aż 41 procent Polaków jest zdania, że najlepszym sposobem zapobiegania i walki ze zgagą jest zmodyfikowanie diety. Zalecane jest to zwłaszcza kobietom w ciąży. Niewielkie, „lekkie” posiłki najlepiej spożywać regularnie, zaś ostatni posiłek powinien być tym najmniejszym. Nie należy również kłaść się bezpośrednio po posiłku. 

Jeśli leki, to jakie?

Ciąża, zwłaszcza jej 2 i 3 trymestr to czas, w którym zgaga atakuje często, głównie ze względu na powiększenie obwodu brzucha i działanie hormonów ciążowych. Brak leczenia oznacza stres, niedobory snu i odżywiania, co może być niebezpieczne. Na rynku pojawiło się wiele leków bez recepty, które przynoszą szybką ulgę w zgadze. Najczęściej zalecane są alginiany albo zobojętnicze nie zawierające glinu (glin powoduje uszkodzenie tkanki nerwowej płodu). Gaviscon, z uwagi na zawartość alginianu sodu, przynosi ulgę już po 3 minutach . Ten supresant refluksu w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach nie zaburza procesów trawienia w żołądku, przez co jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. W kontakcie z kwaśnym środowiskiem w żołądku tworzy warstwę ochronną, tzw. tratwę. Blokuje ona zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, gasząc tym samym uczucie palenia w przełyku. W razie jednak braku zadowalającej poprawy, zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem w celu doboru właściwego leczenia.

Ostatnia modyfikacja wtorek, 10 wrzesień 2013 10:32
Oceń artykuł
(0 głosy)
: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.

Najczęściej czytane

Społeczność

demo